HS Track » HS Track

HS Track

Welcome to Asotin
Track & Field

DIST 7 SCHOOL & GAME SITES
Head Coach: Sal Lopez
Email Address: [email protected]
Phone number: (509)243-4151

Assistant Coach: Tim Gundy
Assistant Coach: Mark Thummel
Assistant Coach: Jim Peters
Assistant Coach: Matt Kelley
Assistant Coach: Reanna Haley
Assistant Coach: Nick Rogers
Assistant Coach: Jordan Cooper
 


2020 Practice
Week 1 March 2
Monday - Friday 3-5:30 PM


2019 Individual State Champion
Thomas Martin - Triple Jump

State Runner- Up
Sydnee Balzer - 100m Dash
Adrienne Washington - Triple Jump
Thomas Martin - Long Jump

Girls 4 x 100m Relay
Sydnee Balzer, Rilynn Heimgartner
Christine Lovingier, Adrienne Washington

3rd Place
Chloe Overberg - 3200m Run

4th Place
Sydnee Balzer - 200m Dash
Carmen Eggleston - 800m Run
Chloe Overberg - 1600m Run
Adrienne Washington - Pole Vault

Girls 4 x 200m Relay
Cassandra Clovis, Rilynn Heimgartner
Christine Lovingeir, Sydnee Balzer

Girls 4 x 400m Relay
Adrienne Washington, Shannon Daily,
Maia Dykstra, Carmen Eggleston

Boys 4 x 400m Relay
Noah Goeckner, Mason Nicholas,
Jonah Goeckner, Thomas Martin

5th Place
Skye Mackintosh - Triple Jump

6th Place
Maia Dykstra - 1600m Run

Boys 4 x 100m Relay
Jon Warwick, Wyatt Weissenfels,
Carson Benner, William Frye

7th Place
Carmen Eggleston - 1600m Run
Maia Dykstra - 3200m Run
Samantha Ausman - Discus
Wyatt Weissenfels - 200m Dash

8th Place

State Qualifier
Cassandra Clovis - 100m Hurdles
William Frye - 110m Hurdles
Cassandra Clovis - 300m Hurdles
Thomas Martin - 200m Dash
Noah Goeckner - 400m Dash
Taylor Wilkinson - Shot Put
Skye Mackintosh - High Jump
Mason Nicholas - 1600m Run
Magnus Scarano - Discus



Congratulations

Thomas Martin
New School Record
Triple Jump - 43' 11.75"
Long Jump - 22' 1.75"

Adrienn Washington
New School Record
Triple Jump 37' 1.5"
Pole Vault 9' 6"

Girls 4 x 100m Relay
New School Record 51.16
Sydnee Balzar, Rilynn Heimgartner
Christine Lovingier, Adrienne Washington


Boys Sprint Medley
New School Record
Wyatt Weissenfels, Thomas Martin
Noah Goeckner, Morgan Hurst

Girls Sprint Medley
New School Record
Sydnee Balzer, Madison Shriver
Christine Lovingier, Bailey Gustafoson

Girls 4 x 800m Relay
New School Record
Adrienne Washington, Maia Dykstra


State Champion 2018
Christopher Lynn - Discus

State Runner - Up
AaLea Kolb - Discus

State - 3rd Place
Adrienne Washington - Triple Jump

Girls 4 x 200m Relay
Sydnee, Caitlyn, Christine, Adrienne

Boys 4 x 400m Relay
Noah, Mason N.,Mason T. Thomas

State - 4th Place
Skye Mackintosh - Triple Jump

Thomas Martin - Long Jump

State - 5th Place
Adrienne Washington - High Jump

Sydnee Balzer - 100m Dash

Girls 4 x 400m Relay
Adrienne, Maia, Cassi, Carmen

State - 6th Place
Cassandra Clovis - 100 Hurdles

Carmen Eggleston - 1600m Run

Carmen Eggleston - 3200m Run

Noah Goeckner - 400m Dash

State - 7th Place
Christopher Lynn - Javelin

Boys 4 x 100m Relay
Wyatt, Mason, Jonah, Thomas

State - 8th Place
Maia Dykstra - 3200m Run

State - 9th Place
Mason Tucker - 100m Dash

Wyatt Weissenfels - 200m Dash

Mason Nicholas - 1600m Run

Christopher Lynn - Shot Put

State - 10th Place
Cassandra Clovis - 300m Hurdles

State Qualifiers
Maia Dykstra - 1600m Run
AaLea Kolb - Shot Put
Wyatt Weissenfels - 100m Dash




2019, 2018, 2017
Girls
District 7 2B Champions

2019, 2018, 2017
Girls NE 2B
League Champions



Boys Track & Field
2019 State - 8th Place
2018 State - 8th Place
2017 State - 3rd Place
2016 State - 7th Place
2015 State - 5th Place
2014 State - 4th Place
2013 State Champions
2012 State - 7th Place
1995 State - 9th Place

Girls Track & Field
2019 STATE CHAMPIONS
2018 State - 4th Place
2017 State - 4th Place
2014 State - 3rd Place
2013 State - 3rd Place
2012 State - 4th Place
2011 State - 7th Place
2001 State - 4th Place
1999 State - 5th Place
1992 State - 5th Place
1991 State - 10th Place

Northeast 2B League Champions
Girls 2019, 2018, 2017 Champions
Boys 2019, 2018, 2017 Runner Up

Girls District 7 Champions
2019, 2018, 2017

Boys District 7 Champions
2019

Boys District IX Champions
2013, 2014

Girls District IX Champions
2007, 2008, 2009, 2010
2011, 2012, 2013, 2014
2015, 2016

Girls Whitman County League Champions
2003, 2004, 2005, 2006

Boys Whitman County League Champions
2001, 2002, 2004, 2005, 2006

Girls Blue Mountain
League Champions
1998, 2007, 2008, 2009
Boys Blue Mountain
League Champions
1972, 1973
 
2B Girls
2019 State Champion
 
 
Adrienne Washington
New School Record
2019 State Runner-Up
Triple Jump 37' 1.5"*
May 23, 2019 - State Meet

New School Record
Pole Vault 9' 6"
May 18, 2019 - District Championships
 
 
Thomas Martin
2019 State Champion
Triple Jump 43' 11.75" *
May 25, 2019 - State Meet
*New School Record

Long Jump 22' 1.75"
2019 State Runner - Up
May 24, 2019 - State Meet
*New School Record
 
 
Christopher Lynn
2018 State Champion
Discus 142' 10"


Girls 4 X 400m Relay
Adrienne Washington, Maia Dykstra
Cassandra Clovis, Carmen Eggleston
New School Record
4:14.76
District Championships - May 19, 2018


Boys 4 x 100m Relay
Wyatt Weissenfels, Mason Tucker
Jonah Goeckner, Thomas Martin
New School Record
43.5
League Meet @ Colfax April 24, 2018
 
 
2017 State Track & Field Meet
 
 
Girls - 4th Place at State
 
 
Boys - 3rd Place at State
 
 
Cody Whitmore
2017 State Champion
Javelin 175' 0"

New School Record
Shot Put 54' 9.5"
Strandberg Invite - April 29, 2017
Discus - 169' 0.0"
Colfax HS - April 11, 2017
Javelin - 184' 9.0"
Mac Dougall Invite, March 25, 2017
 
 
Natasha Knight
New School Record
Javelin - 117' 1'
Van Kuren Invite, April 15, 2017

Boys Medley Relay Team
Noah Goeckner, Thomas Martin
Eli Engeldow, Mason Nicholas 
New School Record
4:05.82h 
Central Idaho Invite, March 18, 2017
 
Girls Team Championship  
2016 Girls District IX Champions 
 
Thomas Weakland  
Thomas Weakland
1600m run - 2016 State Champion
800m run - 2016 State Runner - Up
 
Boys Academic Champions
 
2015 State Academic Champions!!!
GO PANTHERS!!!
  Megan McCain
 
Megan McCain
New School Record
Pole Vault - 8' 9"
May 11, 2016" - Distric IX Championships
 
Hailey Ball  
 
Hailey Ball
School Record
Triple Jump - 32' 10.5", May 2, 2015
 
Lucy
 
Lucy Eggleston
School Records
1600m Run - 5:21.57a, May 30, 2015
3200m Run - 11:28.36a, May 28, 2015
 
Chandler
 
Chandler Teigen
 
Cross Country
State Champion - 2013, 2014
 
1600m Relay Team
State Champion - 2013
 
800m Run
State Champion 2014
 
1600m Run
State Champion 2014, 2015
 
3200m Run
State Champion 2015
 
School Record
800m Run - 1:52.39a  April 30, 2015
1600m Run - 4:16.28a  May 2, 2015
3200m Run - 9:23.87a  April 14, 2014
 
Distance Medley
 
School Record - 11:07.37a
Distance Medley (1200, 400, 800, 1600)
Brian, Brady, Thomas, Chandler
 March 21, 2015
 
2015 Chanpions  
2015 Girls District IX Champions
 
 
Girls state  
 
Girls Team - State 3rd Place
 
Boys State
 
Boys Team - State 4th Place
 
Dist Team
 
Team Champions 2014
 
dist boys
 
Boys 2014 District IX Champions
 
Dist Girls
 
Girls 2014 District IX Champions
 
4x200 record
 
School Record
Girls 4 x 100m Relay - 51.46, May 2014
Girls 4 x 200m Relay - 1:47.48, May 2014
Abby Webb, Julia Ristau,
Natasha Knight, Sarah Nicholas
   
Boys State
 
2013 Boys State Champions
 
 
girls state

2013 - Girls 3rd Place State
 
Team State
 
GO PANTHERS!!!
 
 
1600m Relay
 
Boys 1600m Relay - State Champions
Michael, Alex, Chandler, Jesse 
School Record 3:28.23 - May 2013

Piper
  
Piper Loop
Discus - State Champion 2013, 2014
           Shot Put - State Runner Up 2013
 
Kayla Loop
Kayla Loop
State Champion
   Discus - 2010, 2011, 2012
   Shot Put -  2011, 2012
 
School Records
Discus - 140' 10" May 2012
Shot Put - 42' 2" May 2012
 
Girls Dist
 
2013 Girls District IX Champions
 
 
Boys Dist
 
2013 Boys District IX Champions
 
 
team 2012
 
2012 Girls District IX Champions
 
seniors
 
2011 Girls District IX Champions
 
District Champions
 
2010 Girls District IX Champions
 
2009 Champs
 
2009 Girls District IX Champions
 
 
2009 champs
 
2008 Girls District IX Champions
 
Moscow inv
 
2006
 
2007 Girls District IX Champions